Železničná polícia minulý rok zaznamenala v trnavskom kraji 9 úmrtí a 2 ťažko zranené osoby na koľajách. Tento rok zomreli podľa polície na koľajisku až 2 osoby.
Trnavská polícia informuje, že nedávno prišli o život dve mladé študentky, ktoré pre pár akčných záberov, ktoré chceli zverejniť na sociálnu sieť nezmyselne riskovali svoj život. Nešlo vraj o prvý prípad.
„V rámci utuženia vzťahov v partii, keď sa mladí predháňajú, kto zvládne viac, sú ochotné deti a mládežníci vyskúšať veci, s ktorými by mimo skupiny nikdy nesúhlasili. V štýle „stihnem – nestihnem“ zabudnú na všetky zásady bezpečnosti a urobia najfatálnejšiu chybu vo svojom živote.“ vysvetľuje KR PZ Trnava.
Polícia taktiež eviduje prípady, keď nielen školáci, ale aj dospelí vkročia na koľajnice so slúchadlami na ušiach a nepočujú prichádzajúci vlak. Pri strete s vlakom ide vo väčšine prípadov o smrteľnú zrážku.
Záchranné zložky taktiež prízvukujú, aby občania rešpektovali bezpečné zóny na nástupištiach a aj mimo nich. Prichádzajúci vlak vytvára okolo seba silné prúdy a víry vzduchu, ktoré vás môžu stiahnuť priamo pod jeho kolesá.
ZÁKON ZAKAZUJE:
- zdržiavať sa v ochrannom pásme koľají
- chodiť priamo po koľajnici
- prechádzať cez koľaje v miestach, kde je to zakázané
- postaviť sa medzi koľaje a zotrvať na nich
- prebehnúť cez železničné priecestie v čase spustených závor alebo blikajúceho červeného svetla
- vyliezať na odstavené vlaky a vagóny
- pohybovať sa v priestoroch stanice mimo povolených miest
zdroj: KR PZ Trnava