Karol Petrík riaditeľ Hvezdárne a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci vysvetľuje, že úplné zatmenie Slnka nastáva vtedy, keď sa Mesiac zdanlivo dostane pred Slnko a zakryje ho. My tak vidíme priemet Mesiaca na kotúč Slnka. Keďže Mesiac je Slnkom osvetľovaný, my ho pri úplnom zatmení Slnka vidíme úplne čierny z jeho odvrátenej strany.
Vo štvrtok 10. júna v čase medzi 11:45 a 13:45 nás však čaká čiastočné zatmenie Slnka, čo je tiež veľmi zaujímavý vesmírny úkaz. „Vo štvrtok bude prekrytého maximálne 17% povrchu Slnka Mesiacom. Hovoríme teda o čiastočnom zatmení Slnka, čo tiež stojí za sledovanie“. hovorí riaditeľ hvezdárne.
Vo štvrtok na obed nezabudnite siahnuť po kvalitnom filtri, špeciálnych okuliaroch, ktoré ochránia vaše oči pred poškodením, alebo po obyčajnom CD a nenechajte si ujsť toto neobyčajné divadlo, ktoré pre nás pripravil sám vesmír zadarmo, bez vstupeniek.
Zopár zaujímavostí o zatmení Slnka:
- Ročne môže dôjsť k 2 až 5 zatmeniam Slnka.
- Úplné zatmenie Slnka nastáva iba raz za 1,5 roka.
- Zo Severného a Južného pólu vidíme len čiastočné zatmenia, z ostatných častí sveta je možné pozorovať okrem čiastočných aj úplné a prstencové (keď je mesiac príliš ďaleko od Zeme) a hybridné zatmenia.
- Najdlhšie úplné zatmenie môže trvať až 7,5 minút.
- Počas zatmenia teplota môže v priebehu niekoľkých sekúnd klesnúť v niektorých oblastiach až o 20°C a celá oblasť sa ponorí do tmy.
- Ak sú počas zatmenia na oblohe nejaké planéty, sú viditeľné voľným okom.
- Počas zatmenia sú zvieratá zmätené a niektoré sa začnú pripravovať na spánok.
- Po úplnom zatmení trvá takmer hodinu, kým sa úplne obnoví denné svetlo.
- Mesiac sa od Zeme vzďaľuje, o niekoľko miliónov rokov z tohto dôvodu prestane k zatmeniam dochádzať.
Zdroje: Karol Petrík, planetaria.sk, hvezdaren.org, Youtube