Aká budúcnosť čaká Základnú školu Vilka Šuleka v Šulekove ?

1
139

Redakcia nezodpovedá za informácie zverejnené v tomto článku. Ide o názory autora, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Hlohovského žurnálu.

Píše sa rok 2020 a už tretí rok po sebe sa zvyšuje počet žiakov, prihlásených do našej školy. Málokto počítal s tým, že sa táto škola odrazí od samého dna a bude napredovať. 

Pred desiatimi rokmi som vo Fraštackých novinách podrobne pomenoval všetky problémy našej školy. No i tak sa nič nezmenilo a škola kráčala k zániku. Rodičia prestali dôverovať učiteľom a riaditeľke školy. Mali pochybnosti o kvalite vzdelávania a báli sa o bezpečnosť svojich detí. Často sa stávalo, že žiaci boli šikanovaní spolužiakmi zo sociálne vylúčeného prostredia. Žiaci z tejto sociálnej skupiny často opakovali ročníky aj viackrát za sebou. Boli fyzicky zdatnejší a utláčali mladších spolužiakov. Rodičia problémových žiakov nepomáhali učiteľom riešiť vzniknuté problémy. Dokonca sa niekoľkokrát stalo, že učiteľov fyzicky napadli. Jediným kritériom rodičov pri zápise žiakov do prvého ročníka bolo, koľko a akých budú mať spolužiakov. Kvalita vyučovania sa  rýchlo znižovala a učitelia v škole sa často menili.

Dlhé roky bol problém s výučbou jazykov. Bývalá riaditeľka školy robila čo mohla, no asi to bolo málo. Vedenie mesta v tej dobe vedelo o pomeroch na škole, nič neriešilo a asi mu to bolo jedno. Rodičia túto situáciu začali riešiť po svojom. Deti prihlasovali do okolitých škôl. V Šulekove sa narodilo ročne v priemere 30 detí. Niekoľko rokov po sebe ich do našej školy nastúpila menej ako tretina. Dôsledkom nízkeho počtu žiakov sa problémy školy ešte viac prehlbovali a škola spela k zániku.

Našťastie sa stal malý zázrak. Do školy nastúpila nová riaditeľka, ktorá sa obklopila schopnými učiteľmi. Krok za krokom začala získavať dôveru rodičov, ktorí sa začali zapájať do života školy. Vo voľnom čase pomáhali učiteľom školu skrášľovať a vrámci možností veľa vecí opravovať. Škola začala napredovať.

Tento rok ale nastal ďalší problém, nedostatok priestorov. Z tohto dôvodu vedenie mesta navrhovalo, že prvý stupeň žiakov sa postupne presunie do starej školy na Sereďskej ulici. Táto škola je v tejto dobe využívaná ako centrum kultúry a voľnočasových aktivít našej miestnej časti. Mnohé organizácie, ktoré túto budovu využívajú, by sa museli presťahovať do náhradných priestorov, ktorých je v Šulekove nedostatok. Rodičom sa táto alternatíva nepáči. Väčšina z nich s presunom žiakov do starej školy na Sereďskej ulici nesúhlasí. Asi tretina z nich sa vyjadrila, že v tom prípade deti prehlásia do okolitých škôl.

Želajú si, aby sa všetci žiaci učili v jednej budove, kde je pod jednou strechou jedáleň, telocvičňa a odborné učebne. Navrhujú viacero riešení: zapožičanie kontajnerových tried, prestavba miestneho úradu (nachádza sa vedľa školy) alebo výstavba nových tried v podkroví. Asi najrozumnejšou alternatívou by bolo pri nevyhnutnej oprave strechy, ktorá je v havarijnom stave, využiť podkrovné priestory. K tejto možnosti sa ale musia vyjadriť odborníci. Zatiaľ sa po dohode s riaditeľkou školy bude tento problém riešiť zavedením nultých hodín. 

Čas rýchlo plynie a o rok sa problém Základnej školy Vilka Šuleka ešte prehĺbi. Ja však pevne verím, že v blízkej budúcnosti sa riešenie nájde. Dúfam, že vedenie mesta a poslanci nájdu spôsob, aby všetci obyvatelia Šulekova boli spokojní a aby škola v krátkom čase bola porovnateľná s ostatnými školami v Hlohovci. Všetkým želám šťastnú ruku pri výbere najlepšej možnosti.      

Ján Hrobár – Poslanec Mestského zastupiteľstva v Hlohovci

Fotogaléria, ktorá dokumentuje aktuálny stav strechy na ZŠ Vilka Šuleka

1 COMMENT

  1. No to jsem ale necekala, ze to bude takova pekna pudicka, velka, sucha, ta se vam ale povedla, ta pudicka, pane Hrobar, tady se mi to bude veset

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here