Gagarinov let do vesmíru oslavovali aj v Hlohovci

0
772

Rovných 60 rokov. Toľko rokov prešlo 12. apríla 2021 od prvého letu človeka-Jurija Alexejeviča Gagarina do vesmíru. V roku 1961 mladý 27-ročný dôstojník sovietskeho armádneho letectva týmto počinom prepísal dejiny. Pamätným bol aj jeho výrok: „Pojechali!“ Vyslovil ho vo chvíli, keď kozmická loď Vostok zdolávala zemskú príťažlivosť.

V Hlohovci sa dokonca vyskytuje aj ulica, ktorá je po tomto mladom, odvážnom mužovi pomenovaná. Gagarinova ulica  sa nachádza  na Novej štvrti a ten kto po nej kráča, môže nadobudnúť predstavu, keďže sa veľmi prudko dvíha, že jej pokračovaním je už iba let ku hviezdam.

J. A. Gagarin, zdroj: Youtube

Na 12. apríl 1961 si veľmi dobre spomínajú aj samotní Hlohovčania.

80-ročný pán Vojtech si spomína, že informácia o tom, že sa prvý človek dostal do vesmírneho priestoru ho zastihla počas základnej vojenskej služby. „Spomínam si, že to bolo prostredníctvom tranzistoru, ktorý mal niekto pustený. Televízia už bola, tak aj v nej sme získali ďalšie informácie. Atmosféra bola taká nadšená. Dokonca si spomínam aj na to, ako ešte pred Gagarinom letela do vesmíru Lajka, z rozhlasu púšťali to známe pípanie – zachytenie signálu.“

pixabay.com

Pani Marta, herečka z ochotníckeho divadla hovorí, že si spomína na celosvetový fenomén z pohľadu malého dievčatka. „Boli toho plné rádiá. Odvšadiaľ zneli samé informácie o tom, ako sa do vesmíru dostal Jurij Gagarin. Pamätám si aj na špeciálnu pieseň, ktorá sa stala v tom čase hitom. Bola to oslavná skladba, ktorá vznikla pri tejto príležitosti.“

Skladba Dobrý den majore Gagarine zaznela z rádia behom dvoch hodín potom, čo sa hudobný súbor dirigenta Gustava Broma dozvedel, že Jurij Gagarin je prvým človekom vo vesmíre. „Když muzikanti brblali, že se zas budou všude hrát budovatelské písně, navrhl jim Gustav Brom, aby složili něco sami. Jaromír Hnilička pak přinesl hudbu, Pavel Pácl text a Brom ji nazpíval,“ spomína manažér súboru Tibor Lenský.

Na túto skladbu si veľmi dobre spomína aj Martina kamarátka, pani Evka. Dokonca nám odcitovala aj jej celý text.  „Mala som vtedy 10 rokov, 2 týždne vkuse som túto skladbu počúvala z rozhlasu. Kto ju v tej dobe nevedel naspamäť, nebol ,inʻ.  Všetci to prežívali. Mladí i starí. Deti v školách, ľudia na ulici. Bol to jednoducho zázrak.“

Pán Jozef (83 rokov) si tiež na túto udalosť a aj na skladbu s ňou spojenú živo spomína. „Stalo sa to v prvom roku po skončení vojenskej služby a práve som nastúpil do Slovakofarmy. Hneď som sa zapojil do divadelného krúžku, robili sme vystúpenia a rôzne estrády. V tom čase sme dva týždne ako umelecky súbor amatérov (12 – 15 ľudí) robili vystúpenia v Tatrách pre klientov zotavovní. Vždy večer sme pre nich pripravovali a odohrali kultúrny program. A práve vtedy prišla táto správa. Spomínam si, že bol veľmi pekný slnečný deň. Udalosť oslávil piesňou Gustav Brom, ktorá mala veľmi chytľavú melódiu. Mala názov Dobrý den, majore Gagarine. My sme pieseň okamžite zaradili do nášho repertoára. Pre všetkých to bolo veľmi pútavé, nadšené. Veľmi dobre sa to všeobecne prijímalo. Pieseň sme si hneď nacvičili a zvyšné dni nášho pôsobenia sme ju za veľkého nadšenia divákov spievali. Takto sme si pieseň priniesli z Tatier do Hlohovca.“

Zdroje: zive.aktuality.sk, Youtube

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here