Hviezda šlágrov PAVOL LATÁK -skromný a talentovaný Hlohovčan z televízie

0
8332

Pavol Laták má 27 rokov a je úspešný spevák a hudobník na slovenskej šláger scéne. Mnohí ho poznajú z TV Senzi, koncertov a hudobných zábav. Býva v Merašiciach pri Hlohovci, na konte má už štyri sólové albumy a je autorom bez mála stovky vlastných piesní. Napriek tomu, že je vo svojom hudobnom obore známy, ostáva pri zemi a váži si každého fanúšika. Nazreli sme do jeho hudobného i súkromného života.

Pali, aká bola tvoja cesta k hudbe?
Zrejme som zdedil talent po mojom dedkovi, ktorý hral na saxofón. Vždy som inklinoval k ľudovej hudbe. Vždy sa mi páčili naše slovenské ľudové piesne od kapiel ako sú Senzus, Profil, Progres a kapela z Hlohovca Orions. Dnes už mám s týmito skupinami krásny priateľský vzťah, ktorý si veľmi vážim a vždy sa teším na naše spoločné stretnutia. Mal som 20 rokov, keď mi zavolal Karol Halan z Progres-u. Chcel, aby som sa stal súčasťou ich hudobnej skupiny. S Progresom sme odohrali veľmi veľa zábav, svadieb, súkromných akcií a precestovali sme skoro celé Česko a Slovensko. Neskôr som sa rozhodol vydať vlastnou sólovou cestou.  

Si v šlágroch „hitmejker“. Produkuješ si vlastné pesničky…
Veľa mojich piesní vzniklo na základe rôznych životných skúseností. Niektoré sú o pekných vzťahoch medzi rodičmi a deťmi. V skladbe Letná láska spievam o tom, ako by sme si mali ženy vážiť a ľúbiť ich. Veľakrát sa mi stalo, že som sa v noci prebudil a napísal som text k piesni. Cez deň som si potom vo svojom štúdiu skomponoval hudbu. Do dnešného dňa mám už na svojom konte približne 90 autorských skladieb. Veľa z nich však ešte nie je zverejnených.

V mysliach mnohých je ľudová hudba spájaná skôr so staršou generáciou fanúšikov. Je tomu stále tak?
Áno, je to pravda, ľudová hudba je zrejme viac pre staršie generácie. Stretávam sa však aj s tým, že moje skladby robia radosť celým rodinám. Slovenská ľudová hudba je veľkým bohatstvom našej krajiny. Každý kraj má svoje zvyky a tradície, nárečia, hudbu a texty. Texty ľudových piesní nám ukazujú, ako sa kedysi žilo, ako sa ľudia stretávali a spievali si spolu. Moji fanúšikovia často spomínajú ako žili, ako spievali a boli si bližší oveľa viac, než je tomu dnes.

Si hviezda z TV Senzi. Stáva sa ti, že ťa ľuia spoznávajú na ulici?

Nie som žiadna hviezda (úsmev). Hviezdy máme na oblohe a som úplne obyčajný chalan, ibaže sa venujem tomu, čo je môj život. Hudbu robím z lásky a pre ľudí. Vždy som chcel byť muzikant, spevák, stáť na pódiách a baviť ľudí mojou hudbou. Televízii Senzi veľmi ďakujem. Vďaka nej sa moje videoklipy a hudba dostala až do obývačiek mojich milých poslucháčov. S riaditeľom tejto televízie, s Pánom Norom Mészarošom mám skvelý vzťah. Vždy sa veľmi poteším, keď ma ľudia zastavia na ulici, pretože ma videli v TV. Všetko som sa naučil sám.  Základné stupnice aj teóriu hudby. Vždy som obľuboval slovenských majstrov šlágrov. Dnes, keď s nimi stojím na jednom pódiu je to pre mňa pocta a úžasný pocit zároveň.

P. Laták v TV

Tvoje skladby majú aj kvalitne spracované klipy. Musí byť za tým veľa tvrdej práce.

Na tomto som si vždy zakladal. Aby moje klipy mali úroveň a aby boli spracované moderne. Spolupracujem s videoprodukciou StudioMigis. Vždy, keď rozmýšľame, ako urobiť nový videoklip, nájdeme spoločné riešenie a veríme, že sa to ľudom bude páčiť. Do niektorých videoklipov som si pozval na hosťovanie a oživenie dievčatá z Tanečnej skupiny Street Lup zo Zlatých Moraviec. Ďakujem im za spoluprácu a dúfam, že sa objavia i v mojich ďalších hudobných videách.

Pavol Laták a tanečná skupina Street Lup

Mnohé z klipov sú oslavou rôznych kútov Slovenska…

Vždy som sa snažil nájsť miesta do klipov v našom okolí tak, aby som hlohovský kraj ukázal celému Slovensku. Náš Hlohovec vždy rád reprezentujem a robím mu s radosťou dobré meno. Klipy sme však nakrúcali aj v Nitre (skladba Rodný kraj) a v Pálenici Jelšovce na skladbu Tam v tej pálenici. Nakrúcali sme aj v neďalekých Jaslovských Bohuniciach (Jedno dievča), v Podhradí, vo Veľkých Ripňanoch a pod.

V niektorých tvojich skladbách nájdeme v texte verše ako „Sukničku si rozopni“. Nežiarli na to tvoja priateľka?

Áno, v mojich skladbách nájdeme aj také úryvky textov. Aktuálne nie som zadaný, takže to nikomu neprekáža. Verím, však, že keď sa nejaké dievča objaví, bude ma ľúbiť aj so všetkými mojimi textami a faktom, že som jednoducho muzikant telom aj dušou. Dúfam, že ma bude podporovať a budeme sa tešiť zo spoločného života.

Momentálne staviaš v Merašiciach dom. Ako sa ti darí mimo hudby?

Ak práve nehrám, chodím klasicky do práce. Pracujem v odbore stavieb a fasádnych omietok. Takže sa nezľaknem ani tvrdej roboty. Pri hudbe sa však cítim viac doma. Celý svoj život bývam v Merašiciach a tu aj plánujem zostať. Ešte by som zo svojho súkromia spomenul to, že mám troch súrodencov, to možno priaznivci a fanúšikovia ešte nevedia.

Muzikant na záver ešte pridal pár milých slov…
Verím, že táto nepríjemná a ťažká doba čoskoro prejde. Dúfam, že sa čoskoro stretneme na spoločných koncertoch. Pre svojich fanúšikov chystám už nové CD. Budem sa ho snažiť čo najskôr vydať. Ďakujem za možnosť urobiť rozhovor pre Hlohovský žurnál. Som rád, že som mohol prezradiť o sebe viac. Čitateľom a fanúšikom prajem len to najlepšie a aby bol každý váš deň s dobrou hudbou krajší a plný pozitívnej energie.


Tvorbu Pala Latáka môžete sledovať aj TU.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here