Robotnícky dom je znova otvorený!

0
827

Budova bývalého Robotníckeho domu v Hlohovci sa nachádza na Rázusovej ulici č. 6. Stojí tam od roku 1924. Názov dostala vďaka aktivitám, ktoré sa v nej konali. Stretávala sa tu proletárska mládež a konali sa tu  kultúrne podujatia robotníckej triedy.

80-te roky boli pre túto budovu dôležité. Prešla pod správu hlohovského múzea a bola tu zriadená expozícia, venovaná dejinám robotníckeho hnutia, komunistickej strany a budovaniu socializmu v Československu.

Viac
Opravený RD 2021, foto: Erik Knotek ml.

Dnes ju poznáme ako výstavnú sieň Vlastivedného múzea v Hlohovci. Výstavná sieň je po dlhom čase znova v prevádzke a môžete si v nej zase vychutnať rôzne krátkodobé tematické výstavy, či už múzejného alebo galerijného charakteru. Má totiž práve po rekonštrukcii, ktorá trvala viac ako 5 rokov.

Zriaďovateľom Vlastivedného múzea v Hlohovci, ktorému výstavná sieň patrí, je Trnavský samosprávny kraj. „V roku 2015 pôvodný dodávateľ stavby, ktorý vyhral verejné obstarávanie na rekonštrukciu tohoto objektu, stále hľadal v zmluve nejaké „medzery“. Trnavský samosprávny kraj musel teda zmluvu s týmto dodávateľom rozviazať, prišli sme o podporu z eurofondov a kraj musel hľadať finančné zdroje vo vlastnom rozpočte.“ vysvetľuje osud rekonštrukcie riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci Jozef Urminský.

Trnavská župa každý rok uvoľnila na rekonštrukciu tohoto objektu určitú čiastku, ktorá sa nakoniec vyšplhala na pol milióna eur. Premenou prešiel skoro celý priestor budovy. K dvom existujúcim výstavným sálam bola vybudovaná ešte jedna, ktorá bude slúžiť na galerijné účely.

foto: Erik Knotek ml.

V piatok 4. júna bol Robotnícky dom oficiálne otvorený vernisážou diel absolventov Školy umeleckého priemyslu v Hlohovci s názvom „Na začiatku“.

Celý proces premeny tejto budovy až do dnešnej podoby zaznamenal fotograf z Hlohovca Erik Knotek ml. vo videu.

zdroje: Jozef Urminský,

foto, video: Erik Knotek ml., youtube.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu