Na slovíčko do IT sveta s Richardom Bojničanom : Téma KRYPTOMENA

0
575

Čo znamená kryptomena, prípadne aký je jej pôvod? 

Kryptomena je naviazaná na takzvaný blockchain. Ten sa dá laicky predstaviť ako obrovský reťazec znakov, ktorý podľa nejakého algoritmu naďalej ráta jeho nové a nové pozície. Akonáhle sa nejaký blok doráta, je primerane k tomu uvoľnená hodnota v podobe kryptomeny, napríklad Bitcoin. A teda ak je nejaký takýto blokchain uvedený na trh, zo začiatku nie je príliš ťažké ich rátať a hodnota tej meny sa môže rátať v zlomkoch centov. Postupom času je ale ťaženie čoraz náročnejšie.

Reálne napríklad jeden môj kolega, ktorý skúšal ťažiť doma Ethereum, po tom čo vyťažil jedno, zistil, že hodnota toho čo vyťažil je podstatne nižšia ako hodnota elektriny, ktorú na to spotreboval. Dnes to už nie je pravda, lebo Ethereum spoločne s Bitcoinom stúplo, takže už je v pluse, no vtedy nebol. Bitcoin a Ethereum sú kryptomeny.

Kde sú „uložené“, keď ich nemáme vo svojich peňaženkách?

elektronických peňaženkách. Čiže vlastne máme aplikácie, ktoré majú zaznamenané množstvo kryptomeny, ktorú vlastníme.

Ako s nimi môžeme platiť?

Rovnako ako ľubovoľnou inou menou. Ak nájdete obchodníka, ktorý túto menu akceptuje, môžete ňou zaplatiť. Či už online prevodom, alebo priamo platbou z elektronickej peňaženky u predajcu. V praxi to vyzerá asi tak, že otvoríme appku na mobile, nascanujeme QR kód a prevedieme príslušnú sumu vo vybranej kryptomene.

Aké sú výhody a nevýhody kryptomeny podľa teba?

Výhodou je, že je decentralizovaná, nezávislá na bankách a v podstate nevysledovateľná. A pokiaľ máte dostatočne výkonný hardware, môžete si ju ťažiť sami doma. Nevýhodou je jej ekologický dopad na náš svet.

Ťažba Bitcoinu aktuálne celosvetovo vyprodukuje rovnaké množstvo CO2 ako Nový Zéland a spotrebuje toľko energie ako Chile, čiže asi 0,5% celosvetovej spotreby elektriny ide na Bitcoiny. A s tým spojené obrovské ceny grafických kariet, ktorých procesory sa práve na to ťaženie používajú. Takže vždy keď vyjde nová rada kariet, skúpia ich “mineri”, a hráči musia čakať, alebo zaplatiť kľudne niekoľkonásobne viac.

Ako je možné, že hodnota Bitcoinu za posledné roky (obdobie) stúpla?

Ako je možné, že hodnota čohokoľvek, čo je na burze stúpne? Jednoducho, nájde sa investor, ktorý je ochotný nakúpiť, a akonáhle sa začnú akcie kupovať, ich cena rastie.

Čo si môžeme za túto menu kúpiť?

Čokoľvek, čo nám bude niekto za ňu ochotný predať. Na Slovensku napríklad kávu, keď sa znovu otvorí paralelná polis.

Je to hudba budúcnosti? Je možné, že naše deti budú platiť len touto menou? (a čo chudáci numizmatici?)


Možné to je, niektoré štáty či organizácie chcú zaviesť vlastné kryptomeny. V Indii napríklad zvažujú zákaz používania i vlastnenia decentralizovanej kryptomeny. A je dosť možné, že akonáhle to prejde v jednom väčšom štáte, pridajú sa ďalšie. A keď si to spojíš s otázkou hodnoty Bitcoinu, môže zase pre zmenu začať prudko klesať.

Myšlienka alebo odporučenie na záver

Máme v rukách zariadenie, ktoré nás pripája na studnicu informácií celého ľudstva. Naučme sa ho používať a neprijímajme informácie nekriticky, bez overovania zdrojov a ich pravdivosti.

Richard Bojničan, foto súkromný archív

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here