Knižné tipy pre čitateľov Hlohovského žurnálu

0
307

Po dlhých dňoch horúčav prišiel konečne dážď. Ožila príroda, ožili sme aj my ľudia a u mňa aj chuť niečo dobré si prečítať. Ak to cítite podobne aj vy, možno si vyberiete na čítanie niektorú z kníh, ktoré vám ponúkam v dnešných knižných tipoch.

Americká spisovateľka Shelley Readová tridsať rokov učila na univerzite v Colorade, písala štúdie a články do novín. A zrazu v roku 2023 prekvapila čitateľskú verejnosť debutovým románom Plyniem ako rieka.

Kniha sa stala medzinárodným bestselerom, ktorý bol preložený do viac ako tridsiatich jazykov a pre mňa je vzácna aj tým, že som ju dostala do daru od svojej dcéry. Možno poznáte ten pocit, keď chytíte knihu do rúk a už tušíte, že bude dobrá. Krásna obálka, nečakaný príbeh. Plyniem ako rieka je drsný príbeh o hlbokej láske, plný trpkosti, smútku, žiaľu, beznádeje, ale aj viery, odhodlania a odvahy. Stále cítim vôňu broskýň z rodinnej broskyňovej farmy v malom mestečku v Colorade a v duchu prežívam príbeh hlavnej hrdinky Victorie a jej krátkej lásky k mladému tulákovi Wilovi. Spolu s ňou bojím i teším a veľmi jej držím palce. Skvelá kniha, na ktorú budete myslieť ešte dlho po prečítaní a ku ktorej sa jedného dňa budete chcieť vrátiť.

Českú spisovateľku Kateřinu Tučkovú som spoznala vďaka jej fascinujúceho románu o ženách liečiteľkách Žitkovské bohyne. Dej Tučkovej knihy Bílá voda zavedie čitateľa do bielovodského kláštora, jedného zo zberných kláštorov v česko-poľskom pohraničí, kam boli v roku 1950 komunistickým režimom premiestnené rádové sestry. Autorka písala knihu neuveriteľných desať rokov a použila mnoho dobových dokumentov a rozhovorov.

Román časovo zachytáva obdobie od päťdesiatych rokov minulého storočia až do minulého desaťročia, kedy v roku 2007 do Bielej vody prichádza životom skúšaná Lena. Mladú ženu atmosféra kláštora a životné osudy rádových sestier pohltia natoľko, že začne odkrývať tajomstvá minulosti tohto miesta. A ona sama sa ponára až na dno svojej duše a toto mocné miesto a jeho obyvateľky začínajú jej dušu liečiť. Kniha sa venuje histórii ale aj súčasným témam – psychickým problémom, boju so závislosťou, zložitým rodinným vzťahom, otázke viery a nielen v teologickej rovine. Je rozsiahla, bola by však škoda ju nečítať, pretože napriek jej rozsahu ani jedno slovo v nej nie je navyše.

Na 686 stranách prežijete viac ako 60 rokov, budete trpieť s rehoľníčkami, zažijete bezmocnosť a znechutenie pri agentoch a špehúňoch, budete žasnúť nad životným štýlom sestier, budete obdivovať ich presvedčenie, povzbudia vás svojou odvahou a vernosťou. Začítajte sa, určite nebudete ľutovať.

Do obdobia príchodu vierozvestcov Konštantína a Metoda na Slovensko vás zavedie historický román Františka Rábeka Tajomstvo zoborského kláštora.

Kniha mapuje počiatky našej národnej, kresťanskej i kultúrnej histórie, oživené autorovou fantáziou, predstavuje konkrétne osobnosti z čias Veľkomoravskej ríše, ich činy a vzájom­né vzťahy. Veľmi zaujímavé sú kapitoly, hovoriace o tom, ako vznikalo naše písmo a prvé preklady. Koľko úsilia bolo potrebné vyvinúť okrem tvorby písma aj na samotné písanie v ňom. Texty sa písali brkom na pergamen a každý ďalší exemplár ste museli rovnakým spôsobom opísať. V časoch, keď jednoducho dáme pokyn tlačiarni vytlačiť text, koľkokrát potrebujeme, je to takmer nepredstaviteľné. Knihu som dostala ako vzácny dar od autora biskupa Rábeka.

Írskeho spisovateľa Johna Boyna medzinárodne preslávil román Chlapec v pásikavom pyžame. Dnes vám ponúkam knihu Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta.

Je to kniha určená pre deti, ale zároveň je to čítanie pre rodičov, ktorí môžu deťom prostredníctvom Barnabyho príbehu vysvetliť, ako sa dá prijať akákoľvek odlišnosť. Barnabyho rodičia sú nudní, vážení a sú na to hrdí. Až do chvíle, keď príde na svet Barnaby Brocket, ktorý sa nedokáže podriadiť zákonom gravitácie – on jednoducho lieta. Celou knihou sa nesie zábavným spôsobom napísané posolstvo, že každý môže byť iný. A práve vďaka tomu môže byť náš život taký úžasný ako Barnabyho cesta.

Príjemný zážitok z čítania vám želá Helena Pekarovičová.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here