Volebný rok 2022

0
438

Na jeseň v roku 2022 sa budú prvýkrát konať voľby do orgánov samospráv obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov v rovnakom čase. Budeme si teda v jeden deň vyberať starostov, primátorov i predsedov samosprávnych krajov a poslancov jednotlivých zastupiteľstiev v takmer 3000 samosprávach. 

Kto môže voliť a kto môže byť volený? 

Právo voliť do orgánov samosprávy obce má obyvateľ obce, ktorý dovŕšil 18 rokov a má v nej trvalý pobyt. Podmienkou práva voliť do orgánov samosprávnych krajov je rovnako plnoletosť obyvateľa obce, ktorá patrí do územia samosprávneho kraja.  

Viac

Za poslancov obecného zastupiteľstva / zastupiteľstva samosprávneho kraja môže byť zvolený obyvateľ, ktorý má trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje a najneskôr v deň volieb dovŕši 18 rokov. Za starostu obce / predsedu kraja môže byť zvolený obyvateľ obce / kraja, ktorý má príslušný trvalý pobyt a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov veku.

Župné voľby budú prvýkrát jednokolové. Podľa nových pravidiel bude za predsedu kraja zvolený ten kandidát, ktorý získal najviac platných hlasov. 

Voľby do samospráv sú dôležité, našich predstaviteľov si zvolíme na štyri roky. 

A pretože cieľom Hlohovského žurnálu je vytvárať priestor, kde môžete diskutovať o hlohovských radostiach i starostiach, ponúka príležitosť všetkým kandidátom, ktorí sa budú uchádzať o hlasy Hlohovčanov, aby sa na jeho stránkach predstavili. Aby sa naši čitatelia dozvedeli o ich plánoch, nápadoch a cieľoch, ktorými by chceli mesto a kraj, v ktorom žijeme, urobiť krajším a radostnejším. Základným pravidlom pre uverejnenie takéhoto príspevku je jeho slušný obsah. Nesmie nikoho urážať, útočiť, používať vulgarizmy. Nesmie byť prejavom sympatie k porušovaniu základných práv a slobôd  a nesmie hlásať rasovú, etnickú, národnostnú alebo náboženskú nenávisť. 

Dovidenia na jeseň pri voľbách, milí Hlohovčania.     

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu