Fraštacký tŕň 2024

0
499

1. apríla občianske združenie EXLIBRIS AD PERSONAM HLOHOVEC v spolupráci s Vlastivedným múzeom v Hlohovci vyhlásilo 15. ročník bienále medzinárodnej súťaže kresleného humoru Fraštacký tŕň. O téme nového ročníka a novinkách, ktoré prináša, porozprával čitateľom Hlohovského žurnálu riaditeľ súťaže František Bojničan.

Ferko, roky sa poznáme, tykáme si, bude to tak aj v našom rozhovore pre Hlohovský žurnál. Začnime témou  15. ročníka súťaže. Ako sa téma pre medzinárodnú súťaž vyberá? A na akú tému budú karikaturisti tvoriť svoje súťažné práce v aktuálnom ročníku? 

Pri výbere témy súťaže zvažujeme viacero kritérií. Okrem aktuálnosti sa snažíme vybrať tému, ktorá dokáže osloviť autorov svojou uchopiteľnosťou. Ak sa dá, snažíme sa výberom témy pripomenúť významné udalosti v našom meste. Ako príklad môžem uviezť tému Elektrina, ktorá bola vyhlásená pri príležitosti storočnice spustenia prvej dieselovej elektrárne v Hlohovci a ako spomienku na otvorenie prvej lekárne na území nitrianskej župy v Hlohovci sme vyhlásili tému Apatieka a apatiekari. Pri výbere tém je to občas okamžitý nápad, inokedy dlhé premýšľanie, ale vždy tému konzultujeme. Snažíme sa, aby autori vo svojich prácach okrem úsmevu prinášali aj satirický pohľad na udalosti a problémy, ktoré kvária svet. Karikaturisti sa tak postupne vyjadrovali k témam televízia, automobil, reklama, peniaze, voda, obezita, lesy, atď. 

15. ročník sme vyhlásili na tému PLASTY. Naša planéta sa topí v plastoch. Obklopujú nás všade. Plast je ako materiál významným vynálezom. Je všestranný, odolný a lacný. Horší je však jeho dopad na životné prostredie. Ťažko sa rozkladá a vydrží dlho, 450 – 2000 rokov. Najčastejšie končí v prírode, vodných tokoch  a následne moriach. Rozpadá sa na malé kúsky – mikroplasty a tieto sa nachádzajú v žalúdku rýb a vtákov. V potravinovom reťazci sa potom dostávajú do nášho tráviaceho systému. Plast je veľkou hrozbou pre našu planétu, s ktorou sa musíme vážne zaoberať. Boj s ňou predstavuje obrovské výzvy pre kultúrne a technologické inovácie našej spoločnosti a môžeme jej čeliť rôznymi spôsobmi.  Jedným z nich je určite aj humor a satira, ktorá nastavuje krivé zrkadlo tomu, ako sa k plastu a plastovému odpadu stavia človek.

Spolu s vyhlásením súťaže boli zverejnené aj jej podmienky. Sú v nich oproti predchádzajúcim ročníkom zmeny? Ak áno, tak aké? 

Ako karikaturista sa zúčastňujem súťaží na Slovensku aj v zahraničí. Keďže čítam propozície rôznych súťaží, tak ich samozrejme porovnávam s propozíciami Fraštackého tŕňa. Občas sa nimi inšpirujeme a niektoré detaily v propozíciách upravujeme pre skvalitnenie našej súťaže. Postupne sme tak menili a dopĺňali rôzne body propozícií ako sú napríklad súhlas autora s využívaním prác na propagačné účely súťaže, vyhlásenie autora o originalite diela, v informáciách o autorovi – meno, vek, adresa atď. vyžadujeme aj e-mailovú adresu pre rýchlejšiu komunkáciu. 

Fraštackého tŕňa sa zúčastňuje čoraz viac zahraničných autorov. V predchádzajúcom 14. ročníku prišlo do súťaže 417 prác od 98 karikaturistov z 33 krajín. Ako sa o súťaži dozvedia? Ako sa vám darí súťaž a zároveň naše mesto Hlohovec takto úspešne propagovať?

Je to aj o našich kontaktoch. Informácie o Fraštackom tŕni a propozície súťaže zasielame do rôznych médií, na webové stránky i stránky na sociálnych sieťach, zaoberajúcich sa humorom, na adresy rôznych zoskupení karikaturistov, ako aj priamo na adresy karikaturistov. V dôsledku viacerých faktorov ako bol covid, vojna na Ukrajine, ďalšie konflikty vo svete či slabšia finančná situácia autorov z niektorých krajín, sme pristúpili, aj keď neradi, k súhlasu so zasielaním prác emailom, čo umožňuje účasť  aj karikaturistom  z rôznych exotických krajín. Tento rok sme už dve hodiny po vyhlásení súťaže dostali mailom prvé súťažné práce z Maroka. Posledné dva ročníky sme začali posielať všetkým zúčastneným karikaturistom aj účastnícky diplom a to tiež zvyšuje ich záujem o našu súčasť.

Takýmto spôsobom sa súťaž Fraštacký tŕň aj tento rok rozletela po svete a  propaguje nielen kultivovaný humor ale aj mesto Hlohovec a Slovensko.

Uzávierka súťaže je 13. augusta a 22. augusta zasadne porota, aby vybrala víťazov. Predpokladám, že to bude pre porotu zaujímavé zasadnutie, ale rozhodne nie jednoduché.

Porota zasadne v zložení: predseda poroty Ing. Vladimír Pavlík, členovia Helena Pekarovičová, PhDr. Maroš Kamenčík, PhD., Mgr. Jozef Urminský, Mgr, Ján Libant, Mgr, František Bojničan – riaditeľ súťaže.

Porota v prvom kole vyberá práce, ktoré postupujú do užšieho výberu, z užšieho do ešte užšieho, až nakoniec zostane na stole toľko kresieb, koľko má byť udelených cien. Najťažšia časť práce poroty je určiť, ktorá kresba sa umiestni na jednotlivých priečkach. Zvyčajne sa udeľuje prvé, druhé, tretie miesto a desať čestných uznaní. Porota sa môže rozhodnúť aj neudeliť cenu alebo udeliť ceny inak. Napríklad dve druhé ceny a pod. Nesmieme zabudnúť na cenu diváka, ktorú určia návštevníci výstavy svojím hlasovaním po vzhliadnutí výstavy. Cena diváka sa vyhlasuje po skončení výstavy a po zrátaní všetkých diváckych hlasov.

O slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Fraštacký tŕň a vernisáž výstav je každoročne veľký divácky záujem. Môžeš našim čitateľom prezradiť, kedy a kde sa bude konať a na čo všetko sa môžu tešiť?

Výsledky budú vyhlásené 4. októbra 2024 vo Výstavnej sieni Vlastivedného múzea, Rázusova 6, Hlohovec. Prví traja ocenení dostanú okrem finančných cien aj drevenú plastiku Fraštackého tŕňa. Výstavu prác z 15. ročníka súťaže Fraštacký tŕň budú sprevádzať už tradične ďalšie dve výstavy, na ktorých predstavíme kreslený humor dvoch skvelých karikaturistov. Slováka Petra Sedláka a Chorváta Damira Novaka. Tvorby oboch sa výrazne líšia. Peter Sedlák kreslí klasickým spôsobom na papier a používa tuš a vodové farby. Jeho kresbová linka je úsporná a s ľahkosťou dokáže vyjadriť pointu kresby. Naopak, Damir Novak kreslí v tablete a plne využíva možnosti techniky k vyjadreniu myšlienky, vrátane plnofarebnosti obrázkov. Aforista Milan Hodál predstaví na vernisáži svoju novú knihu aforizmov a počas čítania ukážok z knihy bude na ich tému kresliť kresby rýchlokarikaturista Vlado Pavlík. Ťahákom na vernisáži bude určite frontman skupiny Slniečko Peter Remiš, ktorý svojimi piesňami oživí celé podujatie a už po tretíkrát si spolu s ním zahrá Stano Standard Kamenčík z Hlohovca. Bude to udalosťami a humorom nabité popoludnie, ktoré sa  uskutoční vďaka podpore Fondu na podporu umenia, Mesta Hlohovec a Nadácie Jána Korca.

Za rozhovor ďakuje Helena Pekarovičová

Ilustračná práca: Fero Bojničan