Vďaka pestrému programu činnosti Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) v Hlohovci si každý z jej členov nájde aktivitu, ktorá ho zaujme a ktorá mu prinesie veľa nových vedomostí, zážitkov a radosti. Tak to bolo aj 11. septembra, keď sa spoločne vybrali na poznávací výlet do Kremnice.
Už po ceste nám bolo veselo. Za oknami autobusu sa ukazovalo krásne slnečné ráno a my sme počúvali zaujímavé informácie o Kremnici a jej okolí, ktoré nám sprostredkovali Stázka Filipková a Gabriela Škreňová.
Napríklad aj to, že od 10. storočia sa v meste a okolí ťažilo zlato a striebro, v roku 1328 bola vyhlásená za slobodné kráľovské banské mesto a od 14. storočia je prezývaná Zlatá Kremnica. Historické jadro Kremnice je obohnané kamenným múrom nadväzujúcim na opevnenie hradného areálu. Vstúpili sme doň Dolnou bránou a bolo rozhodnuté. Kremnica nás očarila.
Ako prvú sme navštívili Mincovňu Kremnica, ktorej príbeh sa začal odvíjať s udelením privilégií mestu v roku 1328 a je najstaršia dodnes existujúca mincovňa na svete. Expozícia Mincovne Kremnica nám ponúkla možnosť prezrieť si nielen zaujímavé exponáty v novorekonštruovaných priestoroch historickej budovy, ale tiež jedinečnú prehliadku starej raziarne mincí. A vďaka erudovanému výkladu nášho sprievodcu sme sa veľa dozvedeli o histórii jej vzniku i o tom, ako funguje v súčasnosti.
Mincovňa sídli na Štefánikovom námestí, ktoré ponúka nádherný pohľad na morový stĺp sv. Trojice, jednej z najvýznamnejších barokových pamiatok svojho druhu na Slovensku. My Hlohovčania sme obdivovali aj bohatú a kultivovanú výsadbu stromov, ktorá v letných horúčavách prináša úľavu tým, ktorí do Kremnice zavítajú a obdivujú napríklad aj meštianske domy na námestí.
Kremnica je bohatá na múzeá s rôznym zameraním. My sme sa držali témy a navštívili sme Múzeum mincí a medailí. V roku 1976 sa múzeum vyprofilovalo na špecializované pracovisko pre oblasť numizmatiky, vďaka čomu sa v r. 1994 stalo súčasťou Národnej banky Slovenska. So skvelým sprievodcom sme absolvovali prehliadku vzácnych exponátov z oblasti numizmatiky, medailérstva, regionálnej histórie a výtvarného umenia – viac ako 90 tisíc predmetov i podzemné podlažie, ktoré je zamerané na dejiny baníctva a hutníctva v Kremnici.
Niektorí z nás stihli aj prehliadku mestského hradu, ktorý bol v roku 1970 ako ojedinelá architektonická pamiatka stredovekého osídlenia vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. A samozrejme, stihli sme aj jedlo a dobrú kávičku.
Rozlúčili sme sa s Kremnicou a cestou domov sme sa zastavili na krásnom mieste pri Kremnických Baniach, kde stojí vedľa starobylého Kostola sv. Jána Krstiteľa vztýčený kameň. Oznamuje, že práve tu sa nachádza geografický stred Európy. Ticho, pokoj, príroda, vzduch čistý, priam priezračný. To je bohatstvo, ktoré by potrebovala celá Európa, nielen jej geografický stred.
Helena Pekarovičová
Fotografie: Archív JDS