Na vyvýšenine pod vrchom Šianec, len kúsok od hlohovského zámku, stojí miesto, ktoré si Hlohovčania už po celé generácie spájajú s tradíciou, vierou i krásnou krajinou. Miesto, ktoré dostalo meno po svojom patrónovi – svätom Urbanovi, ochrancovi viníc a vinohradníkov – Urbánok.
Práve tejto lokalite a jej kultúrno-duchovnému významu sa venuje nová publikácia s názvom Ochranca vinohradov nad Hlohovcom – Úcta k sv. Urbanovi s vročením 2024, ktorú pri príležitosti storočnice altánku nad sochou sv. Urbana vydal Cech vinárov Hlohovecka v spolupráci s Vlastivedným múzeom v Hlohovci a o. z. Ex libris ad personam Hlohovec. Kniha nie je len odborným dielom pre záujemcov o históriu mesta – je predovšetkým čítaním pre miestnych ľudí, ktorých zaujíma, čo nás spája s minulosťou a čo nás definuje ako komunitu.

Miesto, ktoré pretrvalo stáročia
Altánok sv. Urbana, postavený v roku 1924, stojí na historicky významnej lokalite. Predtým, než sa stala centrom pútnickej úcty, bola táto vyvýšenina známa ako súčasť stredovekého opevnenia. Ešte v 17. storočí tu stála kruhová obranná bašta, z ktorej v roku 1663 osmanskí vojaci ostreľovali hlohovský hrad. Strategická poloha, výhľad a blízkosť k historickým viniciam urobili z tohto miesta ideálny bod na osadenie sochy patróna vinárov.
Socha sv. Urbana bola na Urbánku vztýčená v roku 1773. Išlo o barokové dielo z pieskovca, zobrazujúce svätca v biskupskom rúchu – nie ako pápeža, ale ako biskupa z francúzskeho Langres, ktorého si ľudia z vinohradníckych regiónov začali uctievať už v 6. storočí. Zobrazený so strapcom hrozna či biskupskou berlou, stal sa symbolom ochrany pred mrazom, búrkami a chorobami viniča.
V priebehu 19. storočia bola socha doplnená altánkom – najskôr dreveným, neskôr betónovým. Počas desaťročí miesto prežilo mnohé – epidémiu fyloxéry, vojnové roky i socialistický úpadok. Nie raz bola socha zničená alebo odcudzená. Vždy sa však našli ľudia, ktorí ju obnovili – naposledy v rokoch 2024, keď sa celý altánok dočkal vďaka iniciatíve Cechu vinárov Hlohovecka, Vlastivedného múzea v Hlohovci a ďalších dobrovoľníkov rekonštrukcie pri príležitosti svojej storočnice. Znovuoživenie tradície púti začiatkom 90. rokov minulého storočia a obnovenej úcty k svätcovi tak koncom minulého roka vyústilo aj do vydania spomínanej knihy, ktorá ponúka komplexný pohľad na Urbánok ako duchovné, kultúrne a historické miesto.

Tento rok na slávnosť sv. Urbana, v nedeľu 25. mája, bolo miesto doplnené o dominantný objekt, a to replikou pôvodnej barokovej sochy sv. Urbana z druhej polovice 18. storočia, na ktorej pracoval takmer deväť mesiacov reštaurátor vlastivedného múzea Anton Matušík.
Originál sochy je aktuálne súčasťou zbierok múzea a môžete si ju prezrieť v jeho expozícii. Vzájomná spolupráca aktívnych ľudí tak obnovuje ducha miesta a dáva mu pôvodnú podobu. K tomu sa pridáva aj minuloročná rekonštrukcia vežičky altánku, úprava okolia, inštalácia informačnej tabule i lavička na spríjemnenie chvíľ strávených na tomto mieste. Prezentovaná publikácia o hlohovskom Urbánku už len dokresľuje prejavy úcty Hlohovčanov k ich tradíciám. Je iba symbolickou bodkou, že kniha bola prezentovaná verejnosti práve na tomto mieste počas púte.
Patrón vinohradníkov, vinárov a…
Svätý Urban nie je len postavou z dávnych legiend. Je to svätec, ku ktorému si vinohradníci po celé stáročia budovali osobný a neraz veľmi priame vzťahy. V čase hojnosti mu kládli k nohám strapce hrozna, pri zlej úrode ho neváhali pokarhať – doslova. Ešte v prvej polovici 20. storočia bolo zvykom, že ak vinohrady zničil jarný mráz alebo ľadovec, socha sv. Urbana bola symbolicky zneuctená – ohadzovaná blatom alebo dokonca zvrhnutá z podstavca. Paradoxne, práve táto ľudová „úprimnosť“ je dôkazom, že Urban bol pre ľudí viac než len kultová figúra – bol súčasťou ich každodenného života, ich vinohradníckej identity.

V knihe nájdeme odborné príspevky o sv. Urbanovi ako historickej postave, o prenose jeho kultu zo západnej Európy na Slovensko, ako aj o jeho pranostických spojitostiach. „Ako je na Urbana, taká bude jeseň“, „Keď sa Urban smeje, hrozno plače“ či „Urban krásny, vyjasnený, hojným vínom nás odmení“ – tieto a mnohé ďalšie ľudové múdrosti ukazujú, ako silne bol svätec prepojený s poľnohospodárskym cyklom.

Autori publikácie taktiež mapujú rozšírenie Urbanových sôch, kaplniek a pútnických miest po Slovensku, pričom sa sústredia na okres Hlohovec – Urbana tak nájdeme napríklad v Koplotovciach, Dolnom Trhovišti či Dvorníkoch. V našej kultúrne i regióne je dobre známym a udomácneným svätcom.
Kniha ako pripomienka i výzva
Zostavovatelia knihy jasne formulujú jej poslanie: pripomenúť význam miesta, svätca i tradície. Zároveň však v čitateľovi vzbudzujú zvedavosť a úctu – aby navštívil Urbánok, aby sa zadíval na krajinu tak, ako to robili naši predkovia, a aby si uvedomil, že duchovné a kultúrne dedičstvo nevzniká samo, ale zachováva sa len vtedy, keď sa oň staráme.
Publikácia, chce prispieť k pripomienke udalosti rekonštrukcie objektu Urbánku, a to tak, že sa čitateľom prihovára prostredníctvom rôznych tém spojených s vinohradníctvom, vínom či celkovo enologickou kultúrou. Na jej finálnej podobe sa podieľali či už formou textov alebo fotografií dve desiatky autorov. Nájdete tu príspevky, prostredníctvom ktorých sa dozviete o živote sv. Urbana a jeho kulte nábožného uctievania, o histórii samotného hlohovského Urbánku, o sochách sv. Urbana v okrese Hlohovec, dokladajúcich popularitu tohto svätca, čitatelia tu objavia články z oblasti etnografie a etnológie zamerané na vinohradníctvo, začítajú sa do autentických spomienok a vypočutých príbehov účastníkov svätourbanských pútí, zoznámia sa s tradíciou ich organizovania za ostatné roky, no nájdu tu i príspevok o tom, ako hlohovské víno vstúpilo do literatúry a ako s ním pracujú spisovatelia prostredníctvom svojich diel. Všetkým odborníkom, pamätníkom či obdivovateľom tohto miesta, ktorí do knihy prispeli treba vysloviť poďakovanie, pretože iba vďaka nim sme mohli na jednom mieste sústrediť všetko zásadné čo o danej lokalite vieme. Veríme, že čítanie knihy vás nielen obohatí o cenné informácie z histórie zaujímavého miesta Hlohovca, oboznámi s uctievaním kultu sv. Urbana u nás, ale aj povzbudí toto miesto navštevovať častejšie a uvedomovať si jeho hodnotu.
Je potešujúce, že svätourbanské púte opäť naberajú u verejnosti na záujme, že sa v nich snúbi nielen možnosť nadviazať na starú vinohradnícku tradíciu vyjadrenia vďaky

za úrodu a prosieb o jej ochranu, ale umožňujú aj duchovno-nábožné prežívanie týchto chvíľ a v neposlednom rade ponúkajú príležitosť sa stretnúť s priateľmi a prípadne ochutnať aj kvapku dobrého vína.
Urbánok nie je len turistická atrakcia. Je to tiché miesto, kde sa stretávajú generácie – cez modlitby, spomienky, poháre vína aj prostredníctvom knihy, ktorú teraz držíme v rukách. V čase, keď naše korene často vysychajú, je kniha Ochranca vinohradov nad Hlohovcom jasným a pevným bodom spájajúcim nás s identitou našej minulosti. A tak ako sv. Urban drží ochrannú ruku nad vinicami, tak i táto publikácia drží ruku nad pamäťou Hlohovca.
Marián Kamenčík

Fotografie: Dávid Urminský a Marián Kamenčík