Aj v Hlohovci sa diskutuje o dejinách – zavítal k nám podcast Přepište dějiny

0
265

V nedeľu 25. mája 2025 sa v Empírovom divadle v Hlohovci uskutočnilo výnimočné podujatie – živé verejné nahrávanie populárneho českého podcastu Přepište dějiny. Autori podcastu, novinár a publicista Martin Groman a historik Michal Stehlík, priniesli do Hlohovca jedinečnú diskusiu o česko-slovenských vzťahoch v 20. storočí, obohatenú o miestne historické súvislosti a inteligentný humor.

Jeden z hlohovských architektonicko-historických klenotov, Empírové divadlo, známe svojou jedinečnou atmosférou, poskytlo ideálne prostredie pre diskusiu o dejinách. Podujatie, ktoré trvalo dve hodiny, prilákalo široké spektrum návštevníkov, od študentov až po seniorov, domácich i ľudí z opačnej strany Slovenska (Humenné či Košice). Niektorí dokonca navštívili počas slovenského výjazdu tímu Přepište dějiny všetky ich prednášky (Dolný Kubín, Banská Bystrica i Hlohovec). Každý z návštevníkov mal rovnaký záujem – počúvať a rozprávať sa o tom, ako história formovala našu minulosť a aký vplyv má na našu súčasnosť. Prostredie Empírového divadla tak poskytlo symbolicky priestor, kde sa stretol duch minulosti s prítomnosťou.




Hlavnou témou večera boli česko-slovenské vzťahy v 20. storočí. M. Groman a M. Stehlík sa zamerali na kľúčové historické momenty, ako boli vznik Československa, obdobie prvej republiky, rozpad spoločného štátu a následné udalosti.

Zvláštnu pozornosť venovali napríklad problematike školstva po vzniku spoločného štátu a celkovo hľadaniu identity jeho obyvateľov. Naše mesto sa objavovalo v diskusii ako príklad týchto turbulentných zmien, kde si Česi so Slovákmi hľadali ideálny, no nie vždy spravodlivý pomer vlastného spolunažívania. Uvedomili sme si, že je potrebné sa rozprávať aj o týchto témach, že stereotypy, ktoré sú s nimi spojené nemôžu pochovať možnosť otvoreného dialógu a hoci sme vychádzali nielen z nových faktov, vždy boli ponúknuté z nečakanej, či objavnej perspektívy. V tom tkvela podnetnosť celého rozprávania.

Mne utkveli v pamäti napríklad drobnosti, ktoré však ukazujú, ako môžu mať dejiny „zmysel“ pre humor či vytvoriť čaro nechceného. Je to napríklad príbeh významnej českej džezovej speváčky Vlasty Průchovej. Stala sa priekopníčkou džezového spevu a ďalších štýlov, a výrazne ovplyvnila neskôr vznikajúcu populárnu hudbu. V kontexte jej umeleckého a kozmopolitného života pôsobí fakt, že sa narodila v roku 1926 v slovenskom Ružomberku, kde ju pokrstil Andrej Hlinka, naozaj zaujímavo. Alebo napríklad bratislavská socha M. R. Štefánika na nábreží Dunaja. Nad ňou sa týči pilier s levom, podopierajúcim štátny znak. Ako živá predloha sochy leva stál lev – miláčik podnikateľa Baťu. Takéto a podobné súvislosti iba dopĺňali pestrú reťaz jednotlivých tém.




Počas priestoru vytvoreného na diskusiu mali diváci možnosť klásť otázky a zapájali sa do debaty, čo vytvorilo dynamickú a živú atmosféru. Autori podcastu sú známi svojím schopnosťou kombinovať odborný výklad s humorom a nadhľadom.

Aj v Hlohovci dokázali prezentovať zložité historické témy prístupným a zábavným spôsobom, čo ocenilo publikum viackrát nielen potleskom, ale i spontánnym smiechom. I história podaná odborne a zaujímavo, môže byť zábavná. Podujatie Přepište dějiny v Hlohovci bolo úspešné nielen z hľadiska účasti, ale aj z hľadiska obsahu a formy. Diskusia priniesla nové pohľady na známe historické udalosti a podnietila zamyslenie nad tým, ako história ovplyvňuje našu súčasnosť.

Pre tých, ktorí sa podujatia nemohli zúčastniť, je podcast Přepište dějiny dostupný online na rôznych platformách. Podcast natáčaný v Hlohovci by mal uzrieť svetlo sveta niekedy v auguste. Určite si ho vypočujte aspoň zo záznamu.

Podujatie v Hlohovci ukázalo, že diskusia o histórii neprináša iba poučenie, ale aj inšpiruje. Přepište dějiny tak opäť potvrdilo svoju povesť kvalitného a obľúbeného podcastu, ktorý dokáže osloviť široké publikum. Podujatie, ktoré zorganizovalo o. z. EX LIBRIS AD PERSONAM HLOHOVEC, prinieslo do Hlohovca nový, náročnejší, no o to zaujímavejší formát. Určite si našiel svojich priaznivcov a vyvolal u nich pozitívne ohlasy. Veríme, že niekedy v budúcnosti sa pri nemenej zaujímavých témach stretneme opäť.

Marián Kamenčík

Za fotografie ďakujeme: Dávid Urminský

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here