Maturity nebudú. Čo na to učitelia a žiaci z Hlohovca?

0
806

O tom, že už druhýkrát po sebe nebudú z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie písomné maturity, informoval budúcich slovenských absolventov stredných škôl minister školstva Branislav Gröhling už pred Vianocami.

Na konečný verdikt o uskutočnení ústnych maturitných skúšok stredné školy čakali až do začiatku tohto týždňa. Minister školstva vyhlásil, že sa maturity, rovnako ako minulý rok konať nebudú. Výsledné známky budú maturantom vyrátané priemerom zo všetkých rokov ich štúdia na strednej škole. Študenti oslavujú a pedagógovia majú skôr zmiešané pocity.

Priemery dostatočne neodzrkadľujú vedomosti, ktoré by študent mal na maturitách ukázať. Počas celého štúdia sa žiakovi mohlo dariť viac alebo aj menej. Pri maturite musí ukázať svoju pohotovosť a hlavne tú zručnosť, ktorú v danom okamihu dokáže prejaviť.“ hovorí slovenčinár z Obchodnej akadémie v Hlohovci, Stanislav Kamenčík.

S. Kamenčík, zdroj: oahlohovec.edupage.org

Jediný dôvod, prečo by sa štvrtáci mali ešte na pár týždňov vrátiť do školských lavíc je podľa slovenčinára ukončenie ročníka. Pri prihlasovaní sa na vysokoškolské štúdium študenti za normálnych okolností predkladajú výsledky z polročného vysvedčenia vo štvrtom ročníku. „Teraz sa môže stať, že štvrtáci sa nebudú snažiť dosiahnuť čo najlepšiu známku na koncoročnom vysvedčení, pretože ak sa bude brať do úvahy priemer z celého štúdia, jedna pokazená známka priemer výrazne nezmení. Mňa ako učiteľa to demotivuje. Chcel som ich dobre pripraviť na záverečné skúšky. Tešil som sa na to.“ smutne dodáva Stanislav Kamenčík.

Maturanti však neskrývajú svoje nadšenie. „Prekvapilo ma to, nečakala som, že sa scenár z minulého roka zopakuje a maturity nebudú. Predpokladala som, že bude zrušená písomná časť maturity, no zrušenie ústnej bolo pre nás všetkých príjemným prekvapením. So spolužiakmi sa tešíme, odpadol nám kameň zo srdca.“ s úsmevom konštatuje maturantka Janka z Gymnázia Ivana Kupca v Hlohovci.

pixabay.com

Zaujímalo nás, či mali maturanti, ktorí ukončili stredoškolské štúdium minulý rok, s prijímaním na vysoké školy v súvislosti so zrušenou maturitou nejaké problémy. „Nejako špeciálne to pri prijímaní na vysokú neriešili. Občas sme však utŕžili na túto tému pár vtipných poznámok“. konštatuje minuloročný maturant z Gymnázia Ivana Kupca Eduard Zelenay.

Zrušenie skúšky dospelosti bolo pre mnohých vykúpením. „Niektorí spolužiaci z vysokej boli veľmi potešení, že sa maturita zrušila. Spomínali mi, že keby sa maturita konala, určite by ňou neprešli.“ dodáva dnes už vysokoškolák Eduard Zelenay.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here