Jazdíte na bicykli správne?

0
625

Polícia Trnavského kraja pripomína, že prilba je pri jazde na bicykli nesmierne dôležitá a pre deti do 15 rokov povinná! Policajné zložky evidujú v tomto roku nehodu cyklistu v našom kraji, ktorá sa skončila vyhasnutím jeho života. Možno sa jej však dalo predísť vďaka dodržiavaniu pravidiel, na ktoré polícia upozorňuje.

  • dieťa do 15 rokov musí mať počas jazdy na hlave poriadne upevnenú prilbu, to platí aj pre dieťa prevážané v sedačke.
  • na bicykli sa jazdí v pravo, a predovšetkým na cestičke pre cyklistov. Kde nie je, jazdí sa po pravom okraji cesty.
  • po chodníku smú jazdiť LEN deti do 10 rokov, a to pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov. Samé môžu deti jazdiť po cestičke pre cyklistov, lesnej a poľnej ceste a v obytnej zóne.
  • jazdiť na bicykli smie osoba len sama, jazda v páre je možná len na tandemovom bicykli.
  • dieťa do 10 rokov môže viesť na pomocnom sedadle, na to určenom, len osoba staršia ako 15 rokov
  • na cestičke pre cyklistov smiete ísť aj dvaja vedľa seba, nesmiete však ohroziť ostaných. Všade inde sa môže jazdiť len jednotlivo za sebou.
  • obe ruky musia byť na riadidlách, jednu ruku môžete uvoľniť len v prípade, ak s ňou ukazujete zmenu smeru jazdy.
  • počas jazdy nikdy nesmiete používať mobil alebo iné zariadenie, nesmie sa viesť pes ani iné zviera.
  • pokiaľ jazdíte v meste, obci alebo na cestičke pre cyklistov, hladina alkoholu vo vašom dychu nesmie prekročiť 0,5 promile. Na iných miestach je tolerancia alkoholu nulová
  • platí zásada: „vidieť a byť videný“, preto je povinnosťou mať na bicykli umiestnené odrazové svetlá, prípadne mať reflexné prvky umiestnené na sebe. Za zníženej viditeľnosti musí byť bicykel navyše vybavený osvetlením vpredu aj vzadu.
pixabay.com

Čoraz častejšie sa na cestách polícia stretáva aj s elektrickými bicyklami. Pokiaľ najvyššia rýchlosť elektrobicykla presiahne 25 km/h a jeho menovitý výkon presiahne 0,25 kW, potrebujete na jeho riadenie príslušné vodičské oprávnenie.

Polícia na záver upozorňuje, že cyklisti patria k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky. Jediný spôsob ako si cyklista môže chrániť zdravie a život v prípade nehody, je prilba. Aj keď nie je v zákone používanie prilby prikázané všetkým cyklistom, polícia odporúča ju používať, a to nie len pri jazde mimo, ale aj v rámci miest a obcí.

Buďte teda zodpovední, aby ste šancu na šťastný návrat domov zvýšili na maximum!

zdroje:KR PZ Trnava, FB: Polícia SR – Trnavský kraj

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here