Aj Hlohovčania súťažili o Ekologický čin roka 2020

0
611

V utorok 21.septembra 2021 sa v Západoslovenskom múzeu v Trnave uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 10. ročníka súťaže Ekologický čin roka, kde sa zapájajú projekty z celého kraja. Keďže ekologické povedomie nie je ľahostajné ani Hlohovčanom, do desiateho ročníka sa zapojili aj občianske združenia z Hlohovca Čas pre rodinuSamaria, ale aj  Materská škola Hollého Hlohovec, ktorá bola aj ocenená so svojím projektom pod názvom Komu sa nelení, tomu sa zelení. Nakoľko škôlka disponuje rozsiahlym školským dvorom a je v centre sídliska, cieľom bolo naučiť deti z mesta základy o pestovaní. Spoločne s rodičmi vytvorili vyvýšené záhony a naučili sa, aká dlhá cesta vedie od semienka až po úrodu na tanieri. Materská škola už 12 rokov funguje ako zelená. Obhájila si aj medzinárodný certifikát Zelená škola v téme potraviny.

Eva Bojničanová z občianskeho združenia Čas pre rodinu vysvetľuje, že sa do tohto ročníka zapojili s projektom Ekorodičovstvo: „Hlavným cieľom projektu bolo podporovaním prirodzených aktivít znížiť ekologickú záťaž, ktorú nevedomky rodičia spôsobujú. V prednáškach sme predstavili napr. bezplienkovane a alternatívu jednorazových plienok – takzvané moderné látkové plienky, ktorými sa zníži produkcia odpadu (každé dieťa vyprodukuje 2 tony plienkového odpadu). Z hľadiska ekológie je dôležitá podpora dojčenia, dojčenie je samo osebe bezodpadové. Pri dojčení nie sú potrebné fľaše, sterilizátory, preprava, skladovanie ani elektrická energia, potrebná na prípravu umelého mlieka. Dochádza k zníženiu spotreby pitnej vody (na výrobu jednej škatule umelého mlieka treba 4800l vody).“  Hoci sa neumiestnili, ich aktivity si zaslúžia morálne ocenenie každého z nás. 

OZ SAMARIA sa zapojilo s projektom Zbieranie PET vrchnáčikov. „Ide o spojenie pomoci, ekológie a dobrovoľníctva. Síce sme neboli ocenení, no vážime si poďakovanie TTSK za naše aktivity. Tešíme sa, že v našom kraji sa ochrane životného prostredia venuje toľko organizácií“, hovorí dobrovoľníčka Kamila Poláčiková zo Samarie.

Trnavský samosprávny kraj už po desiaty raz vyhodnocoval súťaž v ekologických aktivitách. Ide o aktivity ako je dokumentácia a likvidácia neriadených skládok, separovaný zber na školách, výsadba zelene, záchrana biotopu, práca s mládežou v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia alebo činnosti, ktoré sa týkajú obnoviteľných zdrojov energie. Odborná komisia vyhodnocovala projekty, ktoré sú ocenené morálne aj finančne. Prvé miesto mohlo získať 1200 eur, druhé 800 eur a tretie 500 eur. Projekty sa hodnotili v dvoch kategóriách: Občianske združenia, obce, dobrovoľníci a Základné, stredné a materské školy. Do konca februára 2021 sa zbierali súťažné projekty, nakoniec ich bolo devätnásť. Ocenených bolo 5 škôl a 4 občianske združenia.

zdroje: OZ SAMARIA https://www.facebook.com/samaria.sk, OZ Čas pre rodinu https://www.facebook.com/groups/1816086385283030, https://www.trnava-vuc.sk,https://www.skolske.sk/clanok/54861/komu-sa-neleni-tomu-sa-zeleni

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here