Knižné tipy pre čitateľov Hlohovského žurnálu

0
196

S jeseňou prichádzajú chladné večery, keď dobre padne uvariť si voňavý čaj a začítať sa do  zaujímavej knihy. Do ktorej? Možno si vyberiete jednu z tých, ktorú vám v dnešných tipoch ponúkam.  

Jednou z mojich naj kníh v poslednom období je román Etely Farkašovej Scenár. Hlavnou hrdinkou knihy je umelecká prekladateľka v seniorskom veku, jej rodinný život, starosti i opatrné radosti. Čitateľ ju spoznáva v čase, keď sa vyrovnáva so samotou v prázdnom dome po odchode detí. Uvažuje nad svojím životným príbehom, snaží sa pochopiť, prečo jeden z jej synov dosiahol v živote všetko, ale nemá čas na svojich starnúcich rodičov. Prečo jej konanie toho druhého prináša toľko bolesti? Je to sugestívna výpoveď o vnútornom svete intelektuálky-sedemdesiatničky a zároveň úvaha o tom, čo prináša posadnutosť dnešnej spoločnosti ideálmi mladosti. A pritom je to také jednoduché. Najprv musíme dozrieť, ba aj zostarnúť, až potom získame životnú skúsenosť,  nadhľad, rozvážnosť. Je to veľmi dobré čítanie.

Maďarský spisovateľ György Dragomán sa narodil v Rumunsku, neskôr sa s rodičmi presťahoval do Maďarska. Patrí medzi najúspešnejších maďarských autorov súčasnosti. Jeho román Hranica je strhujúci, plný hľadania, napätia, nevyslovených tušení ale aj nedopovedaných príbehov. Trinásťročná Emma stratila rodičov aj domov, ale v detskom domove, kde žije, sa nečakane objaví jej dovtedy nepoznaná stará mama a vezme si ju k sebe. Ich príbeh sa odohráva v čase pádu totality a zúčtovania s jeho pozostatkami. Svet sa potáca na hranici neslobody a slobody,  na hranici medzi životom a smrťou, medzi mierom a nepokojom. Autor knihu napísal krásnym poetickým jazykom, ktorý mi priniesol skutočný literárny zážitok. 

Ak máte v tomto jesennom období chuť sa zasmiať, siahnite po knihe karikaturistu Stana Kochana Geniálne slovenské vynálezy, ktoré otriasli svetom… s podtitulom /konečne pravda o zamlčaných faktoch/.  Vynálezcovia, pochádzajúci z ceruzky Stana Kochana, síce neoplývajú odbornými vedomosťami, ale zato prekypujú zdravým sebavedomím a sedliackym rozumom. V knihe sa dočítate napríklad o prvom a jedinečnom bezokulárovom stereo hvezdárskom ďalekohľade,  o neuveriteľne jednoduchom vynáleze helikoptéry v tatranských hlbokých lesoch i o tom, ako slovenské bosorky lietadlovú loď zostrojili. Čerstvo vydanú knihu sme predstavili v Hlohovci na vyhlásení výsledkov Fraštackého tŕňa 30. septembra.

Veľa zaujímavých informácií prináša čitateľovi nová kniha dvojice autorov Dušana Teplana a Mariána Kamenčíka Slovenský nadrealizmus v korešpondencii /1935 – 1948/. Kniha obsahuje vyše 300 listov, ktoré si slovenskí nadrealisti posielali navzájom, prípadne si ich vymieňali s ďalšími významnými osobnosťami nášho literárneho života. Dozviete sa z nich, aký mali vzťah k ženám, ktoré kaviarne a vinárne navštevovali najčastejšie, ako si privyrábali na živobytie, aké boli ich záľuby alebo kde hľadali inšpiráciu. Knihu uvedieme 23. októbra o 16.00 vo Výstavnej sieni Vlastivedného múzea na Rázusovej ulici v Hlohovci na poetickom večere, venovanom 100. výročiu narodenia hlohovského rodáka, nadrealistu Ivana Kupca.

Radosť z čítania vám želá Helena Pekarovičová.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here