FÓRUM PARTNEROV SLOVENSKEJ KOMISIE PRE UNESCO

0
2651

28. októbra 2024 sa v Kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky uskutočnilo FÓRUM PARTNEROV SLOVENSKEJ KOMISIE PRE UNESCO. Bolo plné inšpirácií, zážitkov, nových podnetov a kontaktov.

Témou tohtoročného stretnutia bolo Vzdelávanie cez optiku digitalizácie a jej dopadov na duševné zdravie detí a mládeže.
Otvorilo ho vystúpenie Folklórnej skupiny Vernár, ktorá prezentovala Horehronský viachlasný spev, zapísaný v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Potom už generálna tajomníčka Slovenskej
komisie pre UNESCO pani Denisa Frelichová privítala
pána Juraja Blanára, predsedu Slovenskej komisie pre UNESCO a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,

veľvyslankyňu a stálu delegátku SR pri UNESCO pani Annu Plassat Muríňovú, pána Jána Hrinka, štátneho tajomníka Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, štátnu tajomníčku Ministerstva životného prostredia SR pani Gabrielu Matečnú a plnú sálu členiek/členov a početných partneriek/partnerov SK UNESCO.

Program Fóra partnerov bol bohatý. Milena Holánová, riaditeľka Regionálneho centra
remesiel Bratislava ÚĽUV prezentovala Školu remesiel ÚĽUV, ktorá je aktuálne nominovaná na zápis do Zoznamu dobrých praktík UNESCO.

Potom nasledovala zaujímavá panelová diskusia „Digitálne technológie u detí – dobrý sluha/zlý pán“, ktorúmoderovala Monika Korkošová z Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a rovnako zaujímavá panelová diskusia „Praktické skúsenosti slovenských aktérov pod značkou UNESCO – ako konkurovať obrazovke“. Moderátorom bol Michal Koricina, Učiace sa mesto UNESCO Trnava.

Hlohovec bol zastúpený na tejto udalosti Helenou Pekarovičovou, členkou Sekcie pre výchovu a vzdelávanie SK UNESCO a riaditeľkou medzinárodnej výtvarnej súťaže v tvorbe knižnej značky pre deti od 6 do 15 rokov EX LIBRIS HLOHOVEC. Súťaž, zapísaná do zoznamu nehmotných pamätihodností mesta Hlohovec, má od svojho začiatku významnú podporu UNESCO. Ďakujeme.

Helena Pekarovičová

Zdroj: SK UNESCO

Foto: archív Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here